Dawniej trądzik stanowił głównie problem osób dojrzewających, a zmiany widoczne przede wszystkim na twarzy były efektem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie młodych ludzi. Obecnie coraz więcej dorosłych zmaga się z cerą trądzikową, co jest pokłosiem zmian cywilizacyjnych, ale i trybu życia. Zmiany na skórze są trudne w leczeniu, ale można z nimi skutecznie walczyć.
Trądzik u dorosłych
Trądzik to przewlekła choroba skóry związana ze stanem zapalnym gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych. Charakterystycznym zaś objawem dolegliwości są krostki i grudki, które zazwyczaj pojawiają się na twarzy, a w szczególności w tzw. strefie T, obejmującej okolicę nosa, czoła i brody, gdzie wydzielanie sebum jest najbardziej intensywne. Z obserwacji wynika, że schorzenie to – dawniej uważane za przypadłość wieku młodzieńczego, dzisiaj coraz częściej dotyczy osób w wieku dojrzałym. Szacuje się, że trądzik u dorosłych po 25. roku życia dotyczy już 54 proc. kobiet oraz 40 proc. mężczyzn.
Podłoże omawianej choroby skórnej, jest złożone. Nadmierne wydzielanie sebum oraz stany zapalne mogą być pokłosiem skłonności genetycznych, zaburzonej gospodarki hormonalnej, stresującego trybu życia bądź niewłaściwej diety, a także zaniedbać w zakresie pielęgnacji i higieny codziennej.
Jak leczyć trądzik u dorosłych?
Osoby dojrzałe, zmagające się ze schorzeniem skórnym, nie powinny czekać, aż problem sam zniknie, co zresztą może nigdy nie mieć miejsca. Nieleczone zmiany i stany zapalne mogą prowadzić do wystąpienia przebarwień czy pojawienia się blizn, co w przypadku eksponowanej twarzy, może stać się poważnym estetycznym problemem. Terapia u dorosłych zazwyczaj ma podobny przebieg i polega na połączeniu kilku metod, wyleczenie zaś jest często efektem wielomiesięcznych, zaplanowanych i powtarzalnych starań.
Lekarz dermatolog dobierze indywidualną terapię
W pierwszej kolejności problem należy skonsultować z dermatologiem. W trakcie wizyty lekarz zbierze wywiad, oceni stan skóry i zaproponuje rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do poprawy i wyciszenia ognisk zapalnych. W zależności od nasilenia problemu może zaproponować leczenie bazujące na punktowym, miejscowym lub ogólnoustrojowym stosowaniu leków na bazie np. antybiotyków, pochodnych witaminy A (retinoidy), a także leków seboregulujących, przeciwzapalnych i bakteriobójczych lub suplementacji np. witaminą PP.
W przypadku osób dojrzałych poleca się zastosowanie, któregoś z zabiegów głęboko oczyszczających, w trakcie których ze skóry zostaną usunięte m.in. złogi zalegającego sebum oraz nadmiar naskórka blokującego ujścia gruczołów łojowych, które często przyczyniają się do powstawania zmian na twarzy. Dochodzi wtedy do stopniowej regulacji skóry, wyciszenia zmian zapalnych i przywrócenia zdrowej flory bakteryjnej skóry.
Zabiegi oczyszczające przeznaczone dla dorosłych z cerą trądzikową
Pomocne w tym mogą okazać się m.in. peelingi chemiczne oraz zabiegi mikrodermabrazji. Oczyszczenie manualne z kawitacją również jest zalecane w przypadku dorosłych z trądzikiem – w trakcie zabiegu usuwa się niedoskonałości i zanieczyszczenia: wągry, zaskórniki, prosaki czy krostki. Część pacjentów może skorzystać także z oczyszczania wodorowego, będącego połączeniem hydropeelingu z aktywnym wodorem.
Leczenie dermokosmetykami poprawi wygląd twarzy
Terapia trądziku polega także na stosowaniu profesjonalnych preparatów z pogranicza kosmetyki oraz medycyny. Stosowane w leczeniu środki to m.in. preparaty myjące bez mydła oraz płyny micelarne, żele i oleje z odpowiednim odczynem pH i składem dopasowanym do skóry z problemami trądzikowymi. Dermokosmetyki mają właściwości dezynfekujące i działanie przeciwzapalne. Polecane w przypadku osób z trądzikiem preparaty ograniczają także nadmierne wydzielanie sebum i matują skórę, a przy tym nawilżają ją. Regularne stosowanie dermokosmetyków może znacznie poprawić wygląd i kondycję skóry i zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych. Co ważne, składniki odpowiednio dobranych kosmetyków mogą jednocześnie pielęgnować skórę o potrzebach nawilżenia, uwrażliwioną lub z pierwszymi oznakami starzenia.
Leczenie trądziku u dorosłych
U części dojrzałych pacjentów następstwem choroby są przebarwienia, a nawet blizny. Zmiany te można skutecznie usunąć, wybierając się na profesjonalny zabieg, taki jaki oferuje nasz Instytut Zdrowia i Urody. W celu usunięcia zmian wykorzystuje się m.in. laser frakcyjny CO2 w ramach autorskiej procedury 4w1. Połączyliśmy siłę głębokiej stymulacji lasera CO2 z szerokim powierzchniowym działaniem lasera erbowego. Dodatkowo, aby wzmocnić efekty i jednocześnie zaopiekować skórę, która potrzebuje łagodzenia nakładamy osocze bogatopłytkowe oraz naświetlamy skórę lampami TriWings Body LED.
Pacjent z problemami skórnymi powinien być też pod stałą kontrolą lekarza dermatologa, który będzie na bieżąco oceniał efekty wdrożonej terapii. Osoby, które chcą wyleczyć się ze schorzenia, muszą też wykazać się cierpliwością. Choć pierwsze efekty terapii mogą być widoczne już po kilku tygodniach, zazwyczaj na pełen efekt trzeba czekać kilka miesięcy, a całe leczenie to proces długotrwały zakładający wieloaspektowe działania.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.
AgeStop+ (5w1) to laser CO2 + laser erbowo-szklany + osocze bogatopłytkowe + ultradźwięki + LEDy
Zabieg wykonywany na sprzęcie Alma Hybrid