Maskne to dość nowa jednostka chorobowa, której pojawienie się jest związane z przewlekłym, często nieprawidłowym, noszeniem maseczek ochronnych oraz nieodpowiednią domową pielęgnacją.
Niestety w obecnej sytuacji epidemicznej nie możesz, przynajmniej na razie, pozwolić sobie na rezygnację z noszenia maseczki. Teraz masz okazję dowiedzieć się, jak zminimalizować ryzyko przykrych niespodzianek na twarzy.
Czym jest maskne i jak do niego dochodzi?
Nazwa wywodzi się z angielskich słów mask (maseczka) i acne (trądzik). Pochodzenie słowa maskne sugeruje, że dotyczy trądziku wywołanego noszeniem maseczek ochronnych, ale tak naprawdę tym określeniem opisujemy wszelkie zmiany skórne, które pojawiają się pod wpływem długotrwałego stosowania środków ochrony osobistej PPE (Personal Protective Equipment).
Długotrwałe korzystanie z masek powoduje na skórze twarzy gromadzenie się nadmiaru sebum, potu i szeregu zanieczyszczeń. Wynika to głównie z gorszej wentylacji wilgoci, ale także wyższej temperatury. Długotrwałe noszenie tej samej maseczki powoduje, że wytwarza się pod nią specyficzne mikrośrodowisko. Naukowcy dowodzą, że podwyższenie temperatury o 1 stopień potrafi podnieść wydajność gruczołów łojowych nawet o 10%, czyli gruczoły pod Twoją maseczką pracują intensywniej. Dochodzi więc do zatkania ujść przewodów gruczołów łojowych, pory wypełniają się treścią, dochodzi do przerostu flory bakteryjnej i stopniowego podnoszenia stanu zapalnego, czego finalnym efektem jest maskne.
Szczególnie niekorzystne warunki dla skóry pod maseczką są latem, ponieważ dużo intensywniej się pocisz. Zaznaczyć też trzeba, że obecność maseczki może prowadzić do częstego dotykania i pocierania twarzy dłońmi, nierzadko brudnymi, aby ją sobie poprawić. To dodatkowo sprzyja powstawaniu maskne i pomaga rozwojowi drobnoustrojów pod maseczką.
Stres wywołany pandemią działa negatywnie i przyczynia się do osłabienia odporności i szybszego starzenia się Twojego organizmu. To również przekłada się na wygląd i znajduje odzwierciedlenie w kondycji Twojej cery. Dlatego też zadbaj o odpowiednią dawkę relaksu i czynników niwelujących stres, aby poprawić kondycję psychiczną i finalnie także stanu skóry. Jak mantrę przypominamy o zdrowym ruchu i zdrowym żywieniu. Zadbaj również o odpowiednią ilość i jakość Twojego snu, bo naprawdę warto!
Po wybuchu epidemii COVID-19 w Wuhan zostało przebadanych 542 pracowników służby zdrowia i aż 97% zgłosiło objawy takie jak: suchość, świąd, łuszczenie skóry, a także uszkodzenia powstałe wskutek ucisku maseczki. W lutym 2020 roku w badaniu przeprowadzonego przez Yi Zuo profesora i badacza neurobiologii wśród personelu medycznego, który borykał się z problemami skórnymi odnotowano z kolei ich pogłębienie. Najczęściej zaostrzył się: trądzik (78,3%), łojotokowe zapalenie skóry (20,2%) oraz trądzik różowaty (10,9%).
Jak objawia się maskne?
Zmiany te najczęściej występują w okolicy brody, policzków, linii żuchwy i wokół ust. Możemy również zaobserwować zmiany w okolicy małżowin usznych w postaci otarć i zmian rumieniowych, które wynikają z uciskania skóry przez zauszniki i sznurki maseczki.
Maskne może objawiać się zupełnie różnymi jednostkami chorobowymi:
- zmiany przypominające trądzik pospolity
- zmiany naciekowe związane z uaktywnieniem trądziku różowatego
- alergie kontaktowe
- zmiany przypominające atopowe zapalenie skóry
- zapalenie mieszków włosowych u mężczyzn
Jak zapobiegać maskne?
Oto kilka kluczowych i pomocnych rad, aby Twoja skóra była czystsza, gładsza i mniej uszkodzona. Zaczynamy!
**1. OCZYSZCZAJ **
Myj twarz codziennie i dokładnie, ponieważ to podstawa w pielęgnacji skóry. Dla osób z maskne kluczowe może okazać się dwuetapowe mycie skóry rano i wieczorem. Używaj do tego nieagresywnych środków myjących, które oczyszczą, ale jednocześnie nie przesuszą Cię i nie zachwieją Twojego naturalnego mikrobiomu skóry. Przesuszona i pozbawiona warstwy ochronnej skóra, czyli tzw. płaszcza hydrolipidowego, staje się podatna na powstawanie wyprysków.
**2. NAWILŻAJ **
Aplikuj kremy nawilżające np. z kwasem hialuronowym, który nie tylko nawilży, ale również pomoże odbudować warstwę ochronną skóry. Nie stosuj pod maskę silnie obciążających, tłustych kremów. Tłuszcze świetnie uzupełnisz spożywając odpowiednie, naturalne oleje lub orzechy.
**3. NAKŁADAJ KREM OCHRONNY **
Treściwsze, bardziej tłuste kremy tworzące fizyczną barierę, regenerujące i minimalizujące otarcia możesz nakładać na okolice mocno podrażnione np. uszy uszkodzone od uwierających nauszników.
**4. STOSUJ PEELINGI **
Kwasy odblokują pory, złuszczą martwy naskórek, zmniejszą stany zapalne i wyregulują wydzielanie sebum. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku kosmetyki na bazie kwasu salicylowego, migdałowego lub cynku. Jednak pamiętaj, że twarz potraktowana kwasami różnie może na nie reagować np. suchością, łuszczeniem, podrażnieniem, a nawet przebar-wieniami. Peelingi wykonuj po konsultacji z kosmetologiem lub dermatologiem.
**5. ZREZYGNUJ LUB OGRANICZ MAKIJAŻ **
Niektóre kosmetyki kolorowe mogą blokować pory, co w połączeniu z noszeniem maseczki może skutkować dodatkowym podrażnieniem i wypryskami. Możesz wymienić podkład na krem tonujący (np. BB, CC, DD) z filtrem SPF. Nie obciążysz tak skóry, a dodatkowo wyrównasz koloryt swojej cery i ochronisz ją przed działaniem UV. Kieruj się zasadą minimalnej ilości kosmetyków pod maseczką – w końcu pomalowanych ust i tak nikt przez nią nie zobaczy.
**6. WYMIENIAJ MASECZKĘ **
Jeśli stosujesz maseczki wielokrotnego użytku zawsze po każdym użyciu pamiętaj, aby prać ją w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza i prasować – unikniesz wtedy rozprzestrzeniania się zarazków. W przypadku maseczek jednorazowych pamiętaj, że jak sama nazwa wskazuje, muszą one być wyrzucane po każdorazowym użyciu. Zakładając ją ponownie np. następnego dnia, szkodzisz sobie i swojej skórze.
Jak nosić maseczkę i na co zwrócić uwagę?
Pamiętaj o prawidłowym nałożeniu maseczki. Część kolorowa powinna się znajdować na zewnątrz, a część biała skierowana do ust i nosa. Jest to kluczowe, gdyż część biała – hydrofilowa – przystosowana jest do chłonięcia pary wodnej z wydychanego powietrza. Część kolorowa – hydrofobowa – ma za zadanie odpychać np. kropelki aerozolu pochodzące z zewnątrz przenoszące patogeny.
Agencja Rządu Federalnego USA Centers for Disease Control zaleca, aby maseczka była wykonana w 100% z ciasno tkanej bawełny, dobrze gdy maseczka jest 3-4-5 warstwowa – zwiększa to komfort i ochronę. Osoby z tendencją do przetłuszczania się skóry dodatkowo mogą włożyć od wewnątrz do maseczki gazę bądź chusteczkę pochłaniającą wilgoć i wymieniać co godzinę. Osoby ze skórą wrażliwą warto, aby sięgnęły po hipoalergiczne środki piorące w przypadku maseczek wielorazowych oraz lekkie kosmetyki dedykowane skórom wrażliwym – pozbawione środków zapachowych i konserwantów. Osoby ze skórą suchą powinny skupić się na kremach nawilżających nakładanych również pod maseczkę, ale z odczekaniem do ich pełnego wchłonięcia.
Wierzymy, że wskazówki zawarte w tym artykule pomogą Ci i pozwolą zminimalizować niedogodności związane z noszeniem maseczki. Każdy z opisanych wyżej kroków pomoże w przeciwdziałaniu maskne.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.