Nie tak dawno temu sądziłam, że z zabiegów medycyny estetycznej korzystają albo gwiazdy albo starzejące się panie. Niestety w okolicach czterdziestki, na twarzy widać upływający czas. Oglądając fotografie sprzed 10-15 lat, zdziwiłam się, jak bardzo moja twarz się zmieniła. Zaczęłam przyglądać się koleżankom i ku mojemu zaskoczeniu część z nich wyglądała naprawdę rewelacyjnie! Zapytane odpowiadały enigmatycznie: MEDYCYNA ESTETYCZNA.
Chęć zatrzymania zegara spowodowała, że postanowiłam temat zgłębić i im dalej w las, tym ciemniej. Dziewczyny na forach pisały o bólu, zamrożonych twarzach, krzywych ustach, skandalicznych warunkach zabiegu, a z Internetu straszyły zdjęcia kobiet o karykaturalnych twarzach. Po długim namyśle, zdecydowałam się zweryfikować informacje u źródła. Umówiłam się na konsultację do cieszącego się bardzo dobrymi opiniami doktora Przemysława Trzeciaka, właściciela renomowanej kliniki – Instytutu Zdrowia i Urody Aspazja.
Redaktor: Panie Doktorze czym tak naprawdę zajmuje się medycyna estetyczna?
Lek. med. Przemysław Trzeciak: Ogólnie rzecz ujmując celem medycyny estetycznej jest opóźnianie efektów starzenia, likwidacja mankamentów estetycznych oraz przywrócenie utraconej harmonii. Medycyna estetyczna z roku na rok proponuje coraz więcej rozwiązań, które w mało inwazyjny, skuteczny, ale i bezpieczny sposób znacznie podnoszą komfort życia pacjenta. Dziś do wyglądu przywiązuje się większą wagę, niż jeszcze 10¬-15 lat temu. Ludzie dłużej żyją, dłużej są aktywni zawodowo, częściej wymagany jest od nich nienaganny wygląd, więc chcą czuć się i wyglądać dobrze. Dbanie o siebie jest istotne, a rolą wykwalifikowanego lekarza jest w tym pomóc.
R: W Internecie, a i coraz częściej na ulicy można zobaczyć kobiety o nienaturalnych rysach twarzy czy monstrualnych ustach. Czy tak wyglądają wszystkie pacjentki po zabiegach medycyny estetycznej?
PT: Oczywiście, że nie! To są chodzące antyreklamy zabiegów, jak również lekarzy, którzy je wykonali. Obecnie naturalność to podstawa dobrze zaplanowanego i wykonanego zabiegu. Twarz powinna wyglądać na odmłodzoną, wypoczętą, ale nie „przerobioną”. Uzupełniając objętość ust czy modelując twarz należy przywrócić jej utraconą harmonię. Żeby to osiągnąć potrzebne jest holistyczne podejście do pacjenta.
R: A na czym polega to holistyczne podejście?
PT: To całościowe, indywidualne postrzeganie pacjenta, jego problemów, oczekiwań i obaw. Każdy zabieg w naszym Instytucie poprzedzany jest szczegółową konsultacją ze specjalistą w celu dobrania optymalnego i przystępnego cenowo rozwiązania. Do zaproponowania mamy bogatą gamę zabiegów z obszaru innowacyjnej kosmetologii oraz medycyny estetycznej, a także chirurgii, dietetyki i dermatologii. W połączeniu z najnowocześniejszym sprzętem i ogromnym doświadczeniem naszego Zespołu, każdy pacjent czuje się wyjątkowo.
R: Skąd pacjent ma wiedzieć czy proponowane zabiegi są bezpieczne?
PT: Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce i właściwego lekarza. Wskazówką może być szeroki wachlarz zabiegów, wysokie standardy usług, dostępność różnego rodzaju technologii i produktów o najwyższej jakości.
R: Czy renomowane urządzenie lub najwyższej jakości produkt są gwarancją bezpieczeństwa?
PT: Zdecydowanie nie. Nawet najlepszy produkt w rękach osoby nieuprawnionej może być zagrożeniem dla zdrowia. Niestety coraz częściej trafiają do nas pacjentki z prośbą o pomoc po wizycie u takiej osoby. Problemem są pozabiegowe poparzenia, przebarwienia, stany zapalne czy zgrubienia. Leczenie takich powikłań jest czasochłonne i kosztowne, nie wspominając o dyskomforcie pacjenta. Decydując się na zabieg, warto wiedzieć, że osoba nie będąca lekarzem nie poradzi sobie z wieloma powikłaniami, które mogą się wydarzyć.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.