Atopowe zapalenie skóry głowy

Atopowe zapalenie skóry – jedna z najczęściej występujących chorób skóry, uznawana za schorzenie cywilizacyjne, objawia się nie tylko na ciele. Podobne objawy, pojawiające się na skalpie, często rozpoznawane są jako atopowe zapalenie skóry głowy.

Atopowe zapalenie skóry głowy – objawy

Przebieg atopowego zapalenia skóry głowy jest podobny do objawów występujących na ciele. Stany zaostrzonych objawów przeplatają się z okresami remisji, a ich występowanie stanowi składową wielu czynników. Za kondycję skóry głowy osoby zmagającej się z AZS odpowiadają między innymi: skuteczność zdrożonego leczenia, codzienna pielęgnacja, dieta, suplementacja, tryb życia (stres, regeneracja) oraz pora roku. O rozwoju stanu zapalnego na skórze głowy świadczy:

  • suchość,
  • zaczerwienione krostki i/lub plamy, pęcherzyki, wykwity,
  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • podrażnienia spowodowane świądem,
  • otarcia naskórka będące efektem drapania,
  • nadmierne wypadanie włosów spowodowanie osłabieniem struktury skóry.

U większości Pacjentów nasilenie objawów zmienia się na przestrzeni poszczególnych pór roku. W ciepłych miesiącach wiosenno-letnich choroba przybiera najczęściej łagodniejszy przebieg, natomiast zimą znaczne grono borykających się ze schorzeniem odczuwa pogorszenie stanu. Przyczyny zmian sezonowych dotyczą zwłaszcza temperatur powietrza. W ciepłych porach wiosenno-letnich ciało jest znacznie lepiej wentylowane dzięki lżejszemu ubiorowi, natomiast ciepłe ubrania powodujące nadmierną potliwość, sezon grzewczy wysuszający powietrze w pomieszczeniach oraz diametralne różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynków przyczyniają się do zaostrzenia zmian skórnych.

Atopowe zapalenie skóry głowy – przyczyny

Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry głowy zazwyczaj obserwuje się już w dzieciństwie. Przyczyn schorzenia upatruje się w genetycznych uwarunkowaniach. Gdy indywidualna predyspozycja zostanie wzmocniona czynnikami zewnętrznymi, diametralnie wzrasta ryzyko zachorowania. Dziedziczną skłonność do wystąpienia AZS w postaci nadwrażliwości skóry potęgują:

  • środki myjące i piorące z chemicznym składem, które za sprawą wysuszających, wyjaławiających i odtłuszczających składników przyczyniają się do naruszenia naturalnej bariery lipidowej naskórka, stanowiącego swoistą warstwę ochronną skóry,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • stres oksydacyjny i stany zapalne w organizmie,
  • drobnoustroje, pasożyty i dysbiozy,
  • nietrafiona, zbyt agresywna pielęgnacja domowa skóry,
  • żywność zawierająca wątpliwy skład oraz produkty głęboko przetworzone.

Atopowe zapalenie skóry głowy – leczenie

Atopowe zapalenie skóry głowy to uciążliwe schorzenie, które powoduje nie tylko fizyczny, ale często także psychiczny dyskomfort, pogarszający jakość codziennego funkcjonowania. Lek zwalczający przyczynę AZS nie został wynaleziony, jednak na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele leków, które mają na celu zapewnienie dobrostanu osoby z niniejszymi problemami skórnymi. Zazwyczaj Pacjenci poddawani są terapii immunosupresyjnej, zaleca się im także unikanie wszelkich czynników, mogących mieć negatywny wpływ na zaostrzenie choroby. Starania o realne złagodzenie objawów atopii zazwyczaj koncentrują się więc wokół wdrożenia adekwatnego leczenia oraz świadomej troski o skórę, opierającej się na stosowaniu wyłącznie wysokiej jakości preparatów o naturalnych i neutralnych dla skóry składach. Aby realnie poprawić kondycję skóry, a co za tym idzie, polepszyć swoje samopoczucie, wszelkie działania należy podejmować wyłącznie po konsultacji ze specjalistą.