Cellulit - największy wróg pięknych nóg

4 marca 2016

Cellulit, popularnie określany mianem pomarańczowej skórki, staje się problemem coraz większej liczby kobiet – brak tu zależności między wagą czy wiekiem. Jego przyczyny mogą być różnorodne, lecz jedno jest pewne – cellulit szybko się pojawia, a walka z nim jest trudna i wymaga wielu zmian w naszym życiu.

Pomarańczowa skórka dotyka, w zależności od badań, od 85% do 90% kobiet w różnym wieku i o różnej wadze. Cellulit występuje najczęściej na udach i pośladkach, a niekiedy również na podbrzuszu i na ramionach – sprawia, że skóra zdrowej kobiety zaczyna wyglądać nieestetycznie. 

Nic więc dziwnego, że pragniemy się go pozbyć jak najszybciej. Aby osiągnąć sukces powinnyśmy wiedzieć, czym tak naprawdę jest pomarańczowa skórka - poznanie wroga to pierwszy krok do pokonania go.

Czym jest cellulit?

Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej przy występowaniu włóknistoobrzękowych zmian podskórnej tkanki – jego medyczna nazwa to lipodystrofia. Cellulit może pojawić się u kobiet, które przeszły przez okres dojrzewania. Jego występowanie najprawdopodobniej związane jest z nadmiarem estrogenów w organizmie, przez co mężczyzn ten problem praktycznie nie dotyczy. Nadmiar tego hormonu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, które skutkuje powstawaniem obrzęków, a także nieprawidłowym gromadzeniem się tłuszczu. Ogromne znaczenie mają również różnice w budowie tkanki łącznej – u kobiet przybiera formę luźnej i rozciągliwej siateczki, co sprawia, że komórki tłuszczowe znajdują dostatecznie dużo miejsca, by nierównomiernie się rozrastać i tworzyć zmiany na powierzchni ciała. U mężczyzn natomiast tkanka łączna przypomina gęstą i zwartą siateczkę, której możliwości rozciągające są znacznie ograniczone. Konkretna przyczyna tworzenia się cellulitu nie została jeszcze odkryta, choć najczęściej wiąże się go ze zmianami hormonalnymi, genami i z niezdrowym trybem życia.

Cellulit wrog pieknych nog

Pomarańczowa skórka traktowana jest jak choroba tkanki podskórnej, która powstaje na skutek zaburzeń w krążeniu krwi i limfy – osłabione ściany naczyń żylnych i limfatycznych prowadzą do upośledzenia krążenia krwi w tkance podskórnej, w wyniku czego tkanki zostają niedotlenione. Tkanka podskórna, która nie jest dostatecznie ukrwiona i dotleniona, w utrudniony sposób pozbywa się toksyn oraz spala tłuszcz – gdy tak się dzieje, powstaje obrzęk, który jeszcze silniej wpływa na upośledzenie krążenia. W efekcie powstają zwłóknienia tkanki łącznej otaczającej ogniska tkanki tłuszczowej. Na skórze widoczne jest to w postaci wypukłości, zgrubień i wgłębień. W okolicy ud, pośladków i brzucha znajdują się największe skupiska komórek tłuszczowych. Zaburzenia w przepływie limfy, która jest odpowiedzialna za usuwanie zbędnych produktów metabolizmu, sprawiają, że uwidaczniają się nierówności.

Etapy rozwoju cellulitu

Rodzaje pomarańczowej skórki określane są na podstawie etapu jej rozwoju, sposobu powstania, a także w zależności od twardości skóry. Najczęściej cellulit dzieli się na cztery etapy rozwoju:

  • faza I – faza początkowa, podczas stania i leżenia na skórze nie są widoczne jakiekolwiek zmiany, dopiero po ściśnięciu fragmentu skóry widoczne są niewielkie wgłębienia i bruzdy. Przyczyną jest zastój krwi żylnej i wzrost przepuszczalności naczyń żylnych,
  • faza II – podczas stania i leżenia dostrzegalne są delikatne uwypuklenia. Przypominają one skórkę pomarańczową. Charakterystyczny jest obrzęk oraz wyczuwalne grudki,
  • faza III – podczas stania i leżenia uwypuklenia stają się coraz bardziej widoczne, zwłaszcza podczas napinania mięśni – jest to tzw. samoistny objaw cellulitu, 
  • faza IV – na skórze widoczne są liczne grudki i guzki – jest to tzw. leopardzia skóra. Na tym etapie nasilona jest patologia obejmująca wszystkie składowe cellulitu, czyli naczynia żylne, komórki tłuszczowe i tkankę łączną. Obszar zajęty cellulitem jest wrażliwy na dotyk, a nawet bolesny.

Opisując cellulit na podstawie twardości skóry należy wyróżnić trzy rodzaje:

  • twardy – widoczny wyłącznie w wyniku uciskania skóry, występuje głównie u młodych kobiet, które prowadzą aktywny tryb życia – w przypadku nieleczenia może przekształcić się w cięższą postać,
  • wiotki – najcięższa odmiana cellulitu, występuje rzadko. Towarzyszy mu cienka i blada skóra, a także opuchlizna nóg,
  • obrzękowy – najczęściej spotykany, łączy w sobie cechy obu typów.

Niekiedy wyróżnia się podział ze względu na sposób powstawania:

  • tłuszczowy (lipidowy) – powstaje w wyniku gromadzenia się kwasów tłuszczowych w tkankach i w skórze – z kwasów powstają trójglicerydy, które gromadzą się w komórkach. W efekcie powstają wgłębienia i guzki na powierzchni skóry. Podczas ściskania skóry pojawia się ból – jest on spowodowany uciskaniem zakończeń nerwowych przez komórki tłuszczowe. Występuje głównie na udach, biodrach, 
  • wodny – jest efektem nieprawidłowego krążenie krwi i przepływu limfy w tkankach. Może wystąpić również na skutek zaburzeń hormonalnych i nieodpowiedniej diety. W wyniku ucisku skóry powoduje delikatny ból,
  • cyrkulacyjny – jest połączeniem obu rodzajów. 

Rodzaje cellulitu są szczególnie istotne dla lekarza planującego terapię. Dzięki określeniu typu możliwe jest dobranie najlepszych dla pacjentki zabiegów.

Domowa walka z cellulitem

Umiejętne pozbycie się pomarańczowej skórki jest zależne od kilku czynników. Największe znaczenie ma “wiek” cellulitu – jeśli jest on stosunkowo świeży, może zostać w prosty sposób zlikwidowany, natomiast ten już istniejący wymaga większej pracy. Walczyć z cellulitem można na różne sposoby – najnowszym odkryciem medycyny estetycznej, który daje najlepsze efekty z dotychczas znanych metod, jest zabieg Cellactor® SC1. Istotna jest zarówno dieta, jak i forma fizyczna. Nawet najlepsze kosmetyki nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli praca organizmu zostanie zaburzona. 

Domowe sposoby na pozbycie się pomarańczowej skórki muszą obejmować zarówno zmianę nawyków żywieniowych, odpowiednie ćwiczenia, jak i kosmetyki pielęgnacyjne.

Dieta powinna opierać się na wprowadzeniu do jadłospisu 5 pożywnych posiłków opartych na produktach pełnoziarnistych, chudym mięsie, nabiale i rybach, a także warzywach i owocach. Aktywne życie nie musi wiązać się z wyczerpującymi ćwiczeniami fizycznymi - wystarczy poświęcić na nie 30 minut każdego dnia. Ruch poprawia krążenie, co sprawia, że toksyny są szybciej usuwane z organizmu, a tym samym nie odkłada się dodatkowa tkanka tłuszczowa. Niezastąpione w domowej walce z cellulitem będą kosmetyki antycellulitowe zawierajace wyciągi z kasztanowca, zielonej herbaty, guarany, kawy, morszczynu i bluszczu. Ich działanie wzmocni wcześniej wykonany peeling skóry. Należy jednak pamiętać, że całkowite pozbycie się cellulitu przy pomocy domowych sposobów jest praktycznie niemożliwe - nasze działania doskonale sprawdzą się jako prewencja lub, gdy cellulit się już pojawi, jako dodatek do zabiegów medycyny estetycznej.

Profesjonalna pomoc w walce z cellulitem

Zabiegi medycyny estetycznej stanowią poważną broń w walce z pomarańczową skórką – przy zdrowej diecie i podstawowej aktywności fizycznej pozwalają pozbyć się kłopotu szybko i skutecznie. Obecnie najbardziej polecanym sposobem jest karboksyterapia połączona z naświetlaniem lampami LED TriWings® Body. Synergia zachodząca podczas tych zabiegów daje rewelacyjne efekty. Jest to najskuteczniejsza terapia łączona. Należy jednak wiedzieć, że potrzebna jest seria zabiegów, które będą wykonywane raz lub 2 razy w tygodniu. Ilość zabiegów lekarz dobierze indywidualnie. Przy najwyższym stadium cellulitu lekarze zalecają terapię falą akustyczną - wykonywaną przy użyciu aparatu medycznego Cellactor® SC1, efekty widoczne są już po pierwszej wizycie. Wprowadzenie fali akustycznej powoduje rozluźnienie tkanki łącznej, zwiększenie cyrkulacji krwi oraz powrót komórek tłuszczowych do ich normalnych rozmiarów. Świetne efekty daje połączenie tego zabiegu z karboksyterapią oraz urządzeniem medycznym Endermolab 2 - Endermologie® LPG
Lipomassage™ wykonywany przy użyciu specjalnej głowicy jest wskazany w walce z cellulitem oraz podczas modelowania sylwetki. Masaż ten daje znakomite efekty w przypadku miejscowych otłuszczeń, które są odporne na dietę i ćwiczenia. 

Cellulit wrog pieknych nog

Podobnie działa masaż przy zastosowaniu urządzenia Maximus TriLipo™, który opiera swoje działanie na trójpolarnej fali radiowej i dynamicznej aktywacji mięśni, co pozwala na wymodelowanie sylwetki, a także pozbycie się cellulitu. Wskazane jest również korzystanie z profesjonalnych peelingów na ostatnim etapie leczenia - wzmocnią jego efekty i poprawią wygląd skóry.

Koniec pomarańczowej skórki

Cellulit, pomarańczowa skórka, czy lipodysforia – bez względu na nazewnictwo problem pozostaje ten sam – nieestetyczne wypuklenia i guzki na skórze, prowadzące do bolesnych zmian. Z cellulitem należy walczyć, zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych.

W Instytucie Zdrowia i Urody Aspazja mamy świadomość skali tego problemu, dlatego też staramy się działać jak najbardziej kompleksowo – oferujemy najnowocześniejsze zabiegi, jak Cellactor® SC1, Endermolab 2 Endermologie® LPG, drenaż limfatyczny, a także Maximus Trilipo™ oraz terapię łączoną - m.in. karboksyterapię z naświetlaniem TriWings® Body. 

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że niekiedy trudno jest całkowicie zmienić swoje życie, a przede wszystkim nawyki żywieniowe, dlatego zapewniamy kompleksową konsultację dietetyczną, która pozwoli wspomóc walkę z cellulitem. Wiemy, że domowe zabiegi nie są w stanie całkowicie usunąć cellulitu, dlatego oferujemy pomoc – warto zadbać o piękne i zdrowe ciało.

ZADZWOŃ POD NUMER 8 407 488 LUB 518 594 270
I UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ!

TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.

Cellulit wrog pieknych nog
Specjalista
Aspazji